Corona Virüs ve Kripto Dünyası

Virüsün Kripto Piyasasına Etkisi

Tüm dünyayı etkileyen panik havası piyasalarda gözle görülür bir düşüşe sebep oldu. Bu dönemde S&P, %25 gibi bir düşüş gerçekleştirerek tarihi bir harekete imza attı. Sadece bu veri bile ne kadar büyük bir korku atmosferinin yaşandığını anlamamızı sağlıyor.

Panik ortamını yatıştırmak için FED’in aldığı acil faiz indirimi kararı ve küresel piyasayı $1.5 Trilyon ile besleyecek olması da mevcut durumu iyileştirmeye yetmedi.

Bu dönemde kripto paraların geç de olsa bu atmosfere kapıldığını ve %50’nin üzerinde değer kaybettiğini görüyoruz. Özellikle bu zamana kadar herhangi bir yatırım aracıyla korelasyonu tespit edilemeyen Bitcoin için bu hareket önem taşıyor.

Virüsün yayılımının artarak devam etmesi, tüm önlemlere karşın insanları nakit paraya teşvik ediyor ve özellikle finansal piyasalara olan güveni azaltıyor.

Kripto Paralar Neden Geç Tepki Verdi?

Bitcoin için panik durumunun fiyatlara nispeten daha geç yansımasını, Bitcoin’in yüksek volatiliteli fiyat hareketlerine alışkın olmasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Bitcoin fiyatında, 12 Mart tarihinde gerçekleşen sert düşüşe kadar görülen negatif fiyat hareketleri, bu sebeple piyasada paniğe neden olmadı.

Toplam Kripto Piyasa Değeri

Yukarıdaki grafikte, kripto para piyasasında özellikle 2018 ve 2019 senelerinde gördüğümüz sert fiyat düşüşleri ile birlikte toplam piyasa değerinin azaldığını görüyoruz. Bu durum da piyasada panik durumunu hızlandıracak dışarıdan gelen yatırımcıların azaldığını gösteriyor.

Bunun dışında, kripto paraların (özellikle Bitcoin’in) diğer sektörlere göre insan gücüne minimum düzeyde ihtiyaç duyması, kripto borsalarının halihazırda uzaktan/evden çalışma yöntemiyle işlemesi de kripto piyasasının, virüs bazlı görülen panik havasından geç etkilenme sebeplerinden birisi oldu.

Bitcoin’in İlk Küresel Testi;

Dijital Altın olarak da adlandırılan Bitcoin’in bu gibi olağanüstü durumlarda Altın gibi güvenilir bir liman olarak kabul görüp görmeyeceği en merak edilen sorulardan bir tanesiydi. Yukarıda bahsettiğimiz gecikme süresince bu beklentinin pozitif şekilde ilerlediğini gördük. Fakat Bitcoin’in bu şekilde kabul edildiğini söylemek için henüz erken olduğunu aşağıdaki grafikten de görebiliyoruz.

Bitcoin ve Altın Fiyat Grafikleri

Ne Beklemeliyiz?

Günümüzde kripto paralar, günlük ihtiyaçlarımızı giderecek ödeme araçları olma yolundaki adaptasyonlarını sürdürüyorlar. Bu yüzden insanlar, günümüzdeki gibi bir panik havasında acil durum aracı olarak nakit kullanımına başvurdular. Dolayısıyla insanların, yatırım aracı olarak gördükleri kripto paralarını Dolar’a dönüştürme eğilimlerini devam ettirmesi bekleniyor. Buradan yola çıkarak, kısa vadede kripto paralardaki mevcut düşüş trendinin sürdüğünü görmek sürpriz olmayacaktır.

Uzun vade için ise beklentiler pozitif yönde bulunuyor. Bu beklentinin dayanağı, kripto paraların sundukları hizmetlere devam etmesidir. Aşağıdaki grafik, bize 2017 yılından itibaren Bitcoin transferi yapan cüzdan sayılarını gösteriyor. Gördüğümüz gibi fiyattan bağımsız olarak sistem, sirkülasyon seviyesini korumaya devam ediyor.

Buna dayanarak, piyasadaki düşüş hareketlerini, kripto paralardaki negatif bir gelişmeye değil, panik durumunun piyasayı etkisi altına almasına bağlıyoruz. Dolayısıyla panik sonrasında kripto piyasasının, eski bölgelerine dönmesi uzun vadeli beklentileri pozitif yönde şekillendiriyor.

Aktif Bitcoin Cüzdan Sayısı

Genel olarak piyasaya baktığımızda ise virüs sonrası ekonomik toparlanma süreci, kripto paralar için çok daha farklı bir anlama gelebilir.

Panik havasının verdiği zararı azaltmak için merkez bankaları, yüksek düzeyli parasal genişleme yöntemlerini devreye soktular. Bu durum, ileride itibari paralar üzerinde değersizleşmeye yol açabileceğinden ötürü Bitcoin’in ‘dijital altın’ yönünü tekrar gündeme getirebilir.

Ayrıca, kripto para borsaları ve şirketleri otoriteler tarafından geçtiğimiz 2 yılda birçok regülasyona tabii tutuldu. Bu düzenlemeler sonucunda, kripto paraların yasallık sürecinin şu anda çok daha olgun ve pozitif bir evrede olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, virüs sonrası dönem için beklenen küresel finansal toparlanma, kripto paraların enerjisini daha çok kendi içerisine harcayacağı yeni bir dönemin ateşleyicisi olabilir.

Boğaziçi Ventures is a venture capital fund established to provide support to tech-startups which aim to enter into the global market.

Boğaziçi Ventures is a venture capital fund established to provide support to tech-startups which aim to enter into the global market.