Geleneksel Sermaye Piyasaları ve Kripto Para

Tüm dünyada kripto para piyasalarının hızla geliştiğini görüyoruz fakat halen geleneksel sermaye piyasaları yanında toplam hacim oldukça küçük. Bitcoin ve sonrasında altcoin olarak da nitelendirilen farklı kripto paraların hayatamıza girmesi bunların ticaretinin yapıldığı borsaların gelişmesine ve milyonlarca insanın dahil olduğu bir yeni dünya pazarının oluşmasına liderlik etti.

İlk dönemde aşırı yüksek dalgalanmalar bazı yatırımcıların iştahını kabartırken bazılarının da bu piyasalardan kaçmasına neden oldu. Pazarlar gelişip derinlikleri arttıkça aşırı dalgalanmaların yerini çok daha oturmuş sağlam piyasalar alıyor.

Kripto para piyasasının hareketi teknoloji dünyasının aslında yakından tanıdığı bir seyir. 1995–2000 döneminde hızlı yükselen Nasdaq endeksi 1.500’lerden 5.000 üzerine ve hatta zirvede 7.000 düzeyine gelmişti. Müthiş bir “hype” ile çıkan piyasa çok kısa sürece 5 yıl önceki 1.500 seviyelerine geldiğinde herkesin teknoloji şirketlerinin çoğunun dolandırıcı olduğunu, gerçek bir değerlerinin olmadığını konuştuğunu hatırlıyorum. Hatta çoğu insan arkasında bir arazi, fabrika, gerçek üretim olmayan işlerin nasıl böyle yüksek değerlere ulaştığını sorguluyordu. Aşağıdaki grafik Nasdaq endeks değerini gelişimini gösteriyor. Pazar 2000 yılında yaşadığı çöküş sonrası çok çok daha sağlıklı ve emin adımlarla büyüdü ve şu an ender 9.300 üzerinde. Şunu unutmamak lazım, o dönemki hype olmasaydı teknoloji şirketleri büyük ihtimal bu kadar güçlü büyümeyecekti.

Nasdaq Endeksi

Kripto para piyasalarına bakarsak da çok benzer bir grafik görüyoruz. 2017 başı ile kıyaslarsa pazarın büyüklüğü 23 katına gelmiş durumda. Bu kadar kısa süre içinde inanılmaz bir büyüme. Yine Nasdaq’takine benzer 2017–2018 döneminde yaşanan hype ve sonrasınaki pazarın çöküşü birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Fakat rakamlar asla yalan söylemez, çöküş sonrasında pazarın çok daha sağlıklı ve emin adımlarla büyüdüğünü görüyoruz.

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasaları gelişirken geleneksel dünyaya da çok hızlı uyum gösteriyor. Özellikle vadeli işlem piyasalarının açılması ile birlikte finansal ürünler, yatırım araçları müthiş çeşitlenmiş durumda. Bu da piyasanın sağlıklı büyümesini ve çok daha yüksek sayıda yatırımcının ilgisini çekmesi ile sonuçlanıyor. “Algoritmik trading”, “Arbitraj”, “HFT” gibi geleneksel sermaye piyasalarının uzun süredir hakim olduğu kavamlar kripto para piyasalarına hızla yerleşti.

Bu gibi konuları derinlemesine işleyen, geleneksel sermaye piyasaları ile kripto para piyasaları arasında ilişki kurmayı hedefleyen, CC Media tarafından düzenlenen Crypto Talks etkinliğinin çok faydalı olacağına ve büyük katma değer üreteceğine inanıyorum.

BV Crypto dijital varlık saklama hizmetleri de bence bu anlamda hem öncülük ediyor, hem de dijital varlıklara yatırımı çok daha güvenli ve pratik hale getirmesi ile birlikte hızlandıracağını düşünüyorum.

Yazar: Barış Özistek — Boğaziçi Ventures Board Member

Boğaziçi Ventures is a venture capital fund established to provide support to tech-startups which aim to enter into the global market.